Какво лекува Сибелиум. Мнения от БГ Мама и заместители на Сибелиум 5 мг за шум в ушите: Флунаризин, Бетасерк и др. Странични ефекти
Сибелиум е оригиналното лекарство с флунаризин. Флунаризин е изобретен през 1968 г. от компанията Janssen Pharmaceutica. И до днес се продава от наследника му Janssen-Cilag (резултат от сливането с Cilag).
Флунаризин е създаден, за да отпуска гладко-мускулната обвивка на кръвоносните съдове, като има значимо влияние върху тези в мозъка. Лекарството блокира калциевите канали (постъпването на калций в клетките), но има забележителни свойства.
За разлика от други блокери, флунаризин не показва отрицателни хипотензивни и антиаритмични свойства, не причинява рефлекторна тахикардия. Затова той не губи актуалност повече от половин век.
Бързина на работа на флунаризин | |
---|---|
Показател | Време за протичане |
Максимална концентрираност от една доза | 2 – 4 часа |
Пик на терапевтичното въздействие | след няколко седмици |
Полуизвеждане на еднократна доза | 5 – 15 часа |
Полуизвеждане при многократни дози | 18 – 19 дни |
Мнения за Сибелиум от БГ Мама и др.
Има преобладаващо негативни отзиви за Сибелиум при мигрена и подчертано положителни отзиви за Сибелиум при световъртеж.
В БГ-мама, фейсбук и др. места за споделяне пациенти разказват личния си опит с лекарството. Страдащи от мигрена твърдят, че нищо не помага, вкл. Сибелиум. Страдащи от световъртеж и шум в ушите пък казват, че симптомите незабавно изчезват. За жалост при някои негативите се завръщат със спиране на медикамента.
Съдържание:
В БГ-мама питат дали от Сибелиум се напълнява, дали се разстройва менструалния цикъл и какви други странични ефекти биха се очаквали от лекарството. Отговорите са единодушни – няма отбелязани негативи и оплаквания.
ВАЖНО: Вижте още мнения за Сибелиум, оставете и своя отзив за средството при шум в ушите или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
Какво лекува Сибелиум 5 мг? Как действа?
Сибелиум е препарат за мозъчното кръвообращение, който дава изразен ефект при мигрена, световъртеж и други прояви, породени от недостатъчно кислород. Лекарството отпуска съдовите стени и увеличава дебита на кръвта. Това води до по-добро оросяване.
- При мигрена и мигренозно главоболие – това е първо официално показание за назначаване на Сибелиум и е причина за неговото изобретяване. Използва се за предотвратяване на болеви пристъпи (мигрената е заболяване със съдова етиология);
- При шум в ушите се ползват 4 – 5 групи препарати, но флунаризин е предпочитан за старческа възраст. Той е съвместим с повечето нарушения на мозъчното кръвообращение като атеросклероза, исхемичен инсулт и др.
- При световъртеж и замаяност флунаризин е показан по същите причини, както и при шума в главата. Източникът на тази симптоматика обикновено е общ;
- За вътрешното ухо и мозъка – препаратът подобрява достъпа на кръв и оросяването на тъканите, което дава изразен лечебен ефект при разни състояния и патологии, свързани с лошото кръвоснабдяване в тази зона на тялото.
Странични ефекти на Сибелиум
Сибелиум показва добро ниво на безопасност. Негативите му са малко на брой, може да се уверим от листовката му.
- Чести реакции (до 10%) – запушване на носа, сърбене или хрема; изменения на съня – трудно заспиване или дневна сънливост; проблеми в храносмилателния тракт като коремна болка, запек, гадене. Възможно разстройване на менструацията.
- Нечести (до 1%) реакции – алергични, психически (депресия, апатия, тревожност), неврологични (изтръпване, боцкане), суха уста, подуване и др.
Води ли до напълняване?
Да, според производителя.
Напълняването е първият негатив, който е подчертан в листовката. По-нататък, сред честите негативи, се споменава и повишаване на апетита.
Предупреждението на производителя не съвпада с отзивите в българските форуми – там се твърди, че няма изменение на теглото.
Противопоказания
Депресия и Паркинсон са противопоказанията за избора на Сибелиум. Традиционно ограничение се налага над рисковите групи – бременни, кърмещи жени. При необходимост от лечение кърменето се прекратява.
Вижте и ТОВА: Излекувах се от шум в ушите. Бабини рецепти и ефикасни лекарства за премахването му.
Заместители, взаимодействия и аналози
Флунаридин Тева (Актавис) е генеричното лекарство, което се явява непатентен аналог на Сибелиум. Други варианти на българския пазар няма. Има заместители на флунаризин, на първо място сродните му препарати цинаризин и калциевите антагонисти.
Сибелиум или Флунаризин?
Сибелиум е оригиналът, Флунаризин е генерикът. Има мнение, че оригиналните препарати показват максимално добро качество (те са подробно изследвани, а генериците ползват изследванията на оригинала). Затова пък генериците си позволяват по-добра цена.
Към момента няма място за избор, защото Сибелиум отсъства от пазара, единственият флунаризин е този на Тева.
Чай Демир бозан за траен ефект
Билковата комбинация Демир бозан се е превърнала в стандартно назначение при световъртеж и шум в ушите. Тя се ползва самостоятелно или в съчетание с терапевтичната лекарствена схема.
Оказва значимо влияние върху мозъчното кръвоснабдяване, качеството на кръвта и състоянието на съдовите стени, без да поражда типичните за медикаментите негативи. Приемани заедно с лекарствата, билките от Демир бозан осигуряват по-бързо настъпване на ефекта, стабилизирането на резултата и удължаване на въздействието в максимални граници.
Демир бозан има собствен механизъм за лечение на вестибуларния апарат. Бори се с възпаления и функционални нарушения. Отстранява стреса и психическия дисбаланс като причинители на типа отклонения. Дава отличен резултат при смесени прояви като тревожност и шум в ушите, замайване, нестабилност.
Повече подробности ТУК: Как излекувах световъртежа. Нови лекарства за световъртеж и най-добрите таблетки при замайване на главата.
Сибелиум или Бетасерк?
Бетасерк или по-точно лечебният агент бетахистин е златен стандарт в лечението на вертиго – вестибуларен световъртеж. Има собствен механизъм на работа, но резултатът е като при Сибелиум. Специалистът избира едното или другото лекарство според конкретните нужди на пациента и противопоказанията.
Клинично сравнение на бетахистин и флунаризин дава подчертано преимущество на флунаризин. Той дава ярко по-високи резултати при невровегетативна симптоматика, съчетана с главоболие, при по-малко нежелателни ефекти.
А Вестибо?
Вестибо е аналог на Бетасерк – лекарство с бетахистин от друг производител. Поражда идентичен резултат.
Още по темата ТУК: Заместители на Бетасерк. Арлеверт по-добър ли е? Вертигохил, Дименхидринат, Цинаризин и Вестибо.
Деанксит и Сибелиум
Деанксит е препарат с антипсихотичен и успокоителен ефект. Поправя потиснато настроение и облекчава заспиването. В състава има антидепресант, който добре работи при тревожност и патологична незаинтересованост.
Пациенти се интересуват от съчетаване на Деанксит със Сибелиум, доколкото при мигрена нерядко възникват депресия и други последствия на психическо ниво.
Според фармацевтичните справочници, съчетаването на флунаризин с антидепресант е допустимо за лечението на хронична мигрена с депресия и тревожни разстройства. Дава се пример с дулоксетин за подобряване на невроелектрофизиологичните показатели, намаляване на възпалението и други положителни ефекти.
Дали флунаризин се изписва с Деанксит – това е конкретен казус, който би се решил единствено от лекуващ специалист.
Кавинтон
Кавинтон и множеството медикаменти с винпоцетин са основно средство за подсилване на мозъчното кръвообращение. Те са предпочитани за оросяване на мозъка и за лечение на вестибуларен апарат.
Кавинтон е подобен на Сибелиум по отношение на мигрена, шум в главата и световъртеж. Но той работи и при други ситуации – инсулт, атеросклероза, УНГ и неврологични заболявания.
Още за лекарството ТУК: Колко дълго може да се пие Кавинтон Форте? Мнения и разлика с Кавинтон.
Може ли да се пие сибелиум и деанксит
Приемът на Сибелиум и Деанксит заедно не се препоръчва без предварителна консултация с лекар, тъй като и двата медикамента имат потенциални взаимодействия и странични ефекти, които могат да се засилят при комбинираното им използване. Комбинирането на тези два медикамента може да увеличи риска от странични ефекти, като засилена сънливост, умора или дори депресивни епизоди. Освен това, и двата препарата влияят на нервната система и могат да взаимодействат по непредвидими начини, което може да доведе до нежелани реакции като забавяне на реакциите или затруднено концентриране